2016. október 8-án szombaton tartotta éves kirándulását a Bácskaiak Egymásért Közhasznú Egyesület Tolnán innen Tolnán túl: kultúrtörténeti barangolások címmel. A reggel nyolc órakor Bajáról induló kirándulás céljai Nagydorog, Simontornya és Ozora voltak. A Tolna megyében történt kultúrtörténeti barangolás során három múzeumot tekinthettek az utazók és a déli órákban egy menüs étkezést nyújtott az Egyesület számukra.
Az indulást követően másfél óra elteltével megérkeztek Nagydorogra, ahol a világ számos pontjáról összegyűjtött fejfedőket tekintettek meg a Kalap és Sipka Múzeumban. A Stockinger Artur plébános által összegyűjtött kalapok és sipkák mára lassan kinövik a múzeum épületét, hiszen rendszeresen érkeznek újak a világ minden részéről. A bábúkon jól bemutatásra kerül a paraszti magyar múlt a szűrökön, subákon és természetesen a hozzájuk szervesen hozzá tartotó kalapok által. A világ számos tájáról érkeztek fejfedők: fez, kipa, tubetejka, keleti szalmakalapok, velencei gondolás szalmakalap, ortodox zsidó kalap stb., de háborús rohamsisakok, valamin különböző forradalmak (Kína, Kuba stb.) jellegzetes katonai sapkái is láthatók voltak. A múzeum előtt a dohánytermesztés mementójaként áll két fafaragású szobor.
Tizenegy óra előtt a busz megérkezett Simontornyára, ahol másfél órán keresztül a várat tekinthették meg az egyesület tagjai. Salamon fia Simon 1277-ben, IV. László uralkodása idején építtette az első simontornyai várat, amely a 14. és 15. századok során a Lackfi- és Garai-családok tulajdonát képezték, akik mindannyian újabb és újabb változtatásokat végeztek a váron. A 15. század nyolcvanas éveiben egy gótikus vár képét nyújtotta a kortársak szemében. Változás állott be Hunyadi Mátyás idején, amikor Beatrix királynénak adományozta, a század végén és a 16. század elején Gergellaki Buzay Mózes kezébe került a vár, amikor is a humanista műveltségű főnemes reneszánsz stílusban alakította át várkastéllyá, amelyet derékba tört a száznegyvenhárom évnyi török uralom. A budai vilajethez tartozó szandzsákság székhelyévé vált a vár. A 18. század elején átalakították az egykori reneszánsz elemek megnyirbálásával. A Rákóczi-szabadságharc alatt fontos támaszpontnak számított, majd a Styrum Limburg család birtokába került. Elindult egy folyamatos hanyatlás, amely során birtokolta az Eszterházy és Wimpffen család is. Az 1930-as évektől a simontornyai bőrgyár bérelte. Az 1960-as években indult el a vár feltárása és helyreállítása. Mára múzeum működik a várban. Az utazókat Máté Imréné vezette körben a várban számos érdekességet bemutatva, köztük az egykori sárkányos címert is.
A várlátogatás után a résztvevők a simontornyai Tó Étterembe érkeztek, ahol egy menüs étket (csontleves, rántott szelet petrezselymes burgonyával és káposzta salátával, ásványvíz) fogyaszthattak el. A vendéglőben kellemes és kötetlen körülmények között beszélgettek el, kikapcsolódva mindennapos betegségük nehézségeiből
Fél óra elteltével érkezett meg a csoport Ozorára, ahol a csodálatos, festőien szép környezetben elhelyezkedő reneszánsz-kori várkastélyt tekintették meg. A várkastély csodás udvarával, felemelően szép lodzsás építészeti elemeivel elvarázsolta a belépőt, amelyet a felújított várkastély és a számos legyártott eredetihez korhű berendezés, fegyver és egyéb tárgyak tesznek elképesztővé. Egy kis reneszánsz-kori itáliai ékszerdobozba csöppentek az utazók, amelyen nyomot hagyott Philippo Scolari szerelme felesége iránt, de eredetileg gótikus stílusban építtette fel a kastélyt. A magyar történelemben Ozorai Pipóként ismert firenzei polgár otthonra lelt Ozorán, de utód nélkül hunyt el, így a Hédervári családra szállt a várkastély, majd Habsburg kézre került. A reneszánsz jegyeket1510 utáni építkezésekkel nyerte el a vár. Az 1545-ben elfoglalt várat törökök végvárként használták. Később az Esztárházy-család birtokába került, mára teljesen megújult és a múzeumi látogatás mellett szálláshelyként is funkcionál. A vár és környező miliője elkápráztatta az utazókat, akik nehéz szívvel távoztak az ozorai csodából.
A busz 17 óra 40 perckor érkezett Bajára a megfáradt, de felejthetetlen élményekben részesült utazókkal. A három múzeum és étkezés szerencsére időben pontosan lezajlott. A Bácskaiak Egymásért Közhasznú Egyesület által megtartott színvonalas kulturális barangolás Baja Város Önkormányzat Képviselő-testületének Kulturális, Egészségügyi és Szociális Bizottsága támogatásával valósult meg.
-albertiván-